Öcalan: Kürt sorununu çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım

Dün Abdullah Öcalan'la İmralı Cezaevi'nde görüşen avukatları, PKK liderinin son açıklamasını kamuoyu ile paylaştı. Öcalan mesajında "Kürtlere yer açmaya çalışıyorum, gelin Kürt sorununu çözelim" dedi.

0
221


Abdullah Öcalan’ın mesajında, “Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır” ifadeleri de yer aldı.

Öcalan’ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu dün İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde yapılan görüşmenin ayrıntılarını Twitter sayfasından kamuoyuna duyurdu.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada “(Abdullah Öcalan) Kendisini ister Kemalist, ister Yeni Osmanlıcı olarak ifade etsin, her iki anlayışın da Türk-Kürt tarihine ve ilişkilerine doğru ve tutarlı yaklaşmaları gerektiğini söylemiştir” denildi.

Öcalan’ın “çatışma ve savaş politikalarındaki ısrar nedeniyle yaşanan gidişatı kaygı verici gördüğünü” söyleyen avukatları, çözüm çabalarının [8. Cumhurbaşkanı Turgut] Özal döneminden bu yana “kontrgerilla tarafından sabote edildiğini, bu güçlerin bugün de savaş çıkaracak düzeyde potansiyel taşıdığını” söylediğini de belirtti.

Açıklamaya göre Öcalan, “Özal’ın 1993 yılında ‘Savaşla çözüm olmaz’ sözüne atıfla aynı durum geçerliliğini korumasına rağmen bugün Özal’ın kararlılığını gösterecek bir iradenin varlığını sorguluyor” ve “Özal döneminden bugüne barış ve demokrasi arayışlarını ifade ederken kendisine yönelik yirmi yıllık tecridin bugün yaşanan savaşlarla ilgili olduğunu düşünüyor.”

‘Bir haftada çatışma durumunu ortadan kaldırırım’
Abdullah Öcalan, “Kürtlere yer açmaya çalıştığını belirtmiş, bu çerçevede Kürtlerin başka bir devlete ihtiyacı olmadığını; ancak ‘Kürtlerin bir hukuku olacak mıdır?’ diye sormuştur. Kürtlerin özgür yaşam, özgür insan, özgür toplum arayışını gözeten bir Kürt aklını da oluşturmaya çalıştığını ifade etmiştir.”

Açıklama şu ifadelerle son buluyor:

“Kürtlere yer açmaya çalışıyorum gelin Kürt sorununu çözelim. Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklının gereğini yapmalıdır.”

8 yıl aradan sonra avukatlarla dördüncü görüşme
Abdullah Öcalan’ın avukatları müvekkilleriyle Çarşamba günü yaklaşık 2 aylık bir aranın ardından görüşmüşlerdi.

Avukatların Öcalan’la daha önceki görüşmeleri 18 Haziran’daydı. Ancak bu görüşmeyle aynı sıralarda Öcalan, Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Kemal Özcan ile görüştürülmüştü.

Anadolu Ajansı’na konuşan Özcan’a göre HDP’ye hitaben, “Demokratik ittifakın önemi ikilemlere kendini angaje etmemesi, seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir” demişti.

Yaklaşık 8 yıl aradan sonra Öcalan, Mayıs ayında iki kez avukatlarıyla görüştü. Ocak ve Haziran aylarında da kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşmesine izin verildi.

2 ve 22 Mayıs’ta yapılan görüşmelerin önünü açan temel nedenin açlık grevleri olduğu ifade ediliyor.

Öcalan ilk açıklamasında, “İçinde geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır” demiş ve “Suriye’de Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunması gerektiğini” söylemişti. İkinci açıklamasında ise “Başta açlık grevleri ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum” demişti.

Ardından açlık grevleri sona ermişti.

Haziran başında Mehmet Öcalan da, bayram ziyareti için gittiği İmralı Adası’nda görüştüğü ağabeyinin “hem devlet hem de PKK’nın çözüme dair yeni yöntemler geliştirmesi gerektiği” mesajını ilettiğini söylemişti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here